Når årets Bodil-statuetter uddeles lørdag d. 2 marts fra kl 20, har du mulighed for at kigge med, idet Blockbuster livestreamer hele eventet – ligesom de gjorde tidligere i år til Robert-prisen.

Værterne er Iben Hjejle og Signe Lindkvist, og showet kører ca. til kl. 22.45.

Følg live-streamingen lørdag kl. 20 via DETTE LINK !!!

“Bodil” er kritikernes filmpris. Fra 1948 til i dag har Danske Filmkritikere, som samler dagspressens filmskribenter uddelt “Bodil”-priser til dansk og udenlandsk film. “Bodil” er uafhængig af kommercielle interesser og fungerer som en pejling af hvilke film og skuespillere, kritikerstanden opfatter som mest prisværdige.

Nomineringer til Bodilprisen 2019:

Bedste danske film

  • Den skyldige (Gustav Möller)
  • Den tid på året (Paprika Steen)
  • Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
  • Holiday (Isabella Eklöf) ÅRETS VINDER!
  • Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen (Ditte & Louise)
  • Louise Mieritz (Ditte & Louise)
  • Paprika Steen (Den tid på året)
  • Victoria Carmen Sonne (Holiday) ÅRETS VINDER!

Bedste mandlige hovedrolle

  • Anders Matthesen (Ternet Ninja)
  • Ardalan Esmaili (Charmøren)
  • Jakob Cedergren (Den skyldige) ÅRETS VINDER!
  • Matt Dillon (The House That Jack Built)
  • Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Bedste kvindelige birolle

  • Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
  • Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per) ÅRETS VINDER!
  • Lotte Andersen (Ditte & Louise)
  • Sofie Gråbøl (Den tid på året)
  • Soho Rezanejad (Charmøren)

Bedste mandlige birolle

  • Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
  • Adam Brix (Ditte & Louise)
  • Jacob Lohmann (Den tid på året)
  • Lai Yde Holgaard (Holiday) ÅRETS VINDER!
  • Lars Brygmann (Den tid på året)

Bedste ikke-amerikanske film

  • Burning (Lee Chang-dong)
  • Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
  • Grænse (Ali Abbasi)
  • Roma (Alfonso Cuarón) ÅRETS VINDER!
  • Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

Bedste amerikanske film

  • A Star Is Born (Bradley Cooper)
  • Florida Project (Sean S. Baker) ÅRETS VINDER!
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Bedste dokumentarfilm

  • Bobbi Jene (Elvira Lind)
  • Fanget i de fries land (Camilla Magid)
  • Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
  • Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)
    ÅRETS VINDER!
  • Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

Blockbuster Talentprisen

  • Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
  • Gustav Möller, instruktør (Den skyldige) ÅRETS VINDER!
  • Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
  • Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
  • Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)

Ud over de ovenstående kategorier uddeles også en pris for ’Bedste manuskript’, ’Bedste fotograf’, ’Æres-Bodil’ og ’Sær-Bodil’ og Henning Bahs-prisen, som går til en scenograf.

Leave a Reply

Your email address will not be published.